ANTIAGING TEKNOLOJİSİ Fraksiyonel (Fraxel) Lazer Nedir?

Fraksiyonel (Fraxel) Lazer Nedir?

Antiaging Cilt Gençleştirme Fraksiyonel(Fraxel) Lazer Hakkında Detay Bilgi Antiaging Cilt Gençleştirme Fraksiyonel(Fraxel) Lazer Hakkında Detay Bilgi

Fraksiyonel Lazer Nedir?

Ciltteki yaşlılıkla oluşan leke, kırışıklık ve izlerden herkes kurtulmak ister. Fraksiyonel lazerler günümüzde cilt gençleştirme, leke tedavisi ve kırışıklık tedavilerindeki en yeni yöntemdir.

Fraksiyonel Lazer, ciltteki kollajeni ve epiteli yenilemeye yönelik geliştirilmiş bir lazer sistemidir. Kontrollü hasarlama ( mozaikleme ) mekanizması sayesinde, yara izlerinin küçülmesine, düzleşmesine ve çevre doku ile olan uyumuna yardımcı olur.

Fraksiyonel Lazerle Cilt Yenileme Nasıl Olur?

Ciltteki ilerleyen yaş ile oluşan leke, kırışıklık ve izler tedavilerinde uygulanır. Fraksiyonel lazerler günümüzde cilt gençleştirme, leke tedavisi ve kırışıklık tedavilerindeki en yeni yöntemdir.

Fraksiyonel Lazer, ciltteki kollajeni ve epiteli yenilemeye yönelik geliştirilmiş bir lazer sistemidir. Kontrollü hasarlama ( mozaikleme ) mekanizması sayesinde, yara izlerinin küçülmesine, düzleşmesine ve çevre doku ile olan uyumuna yardımcı olur.

Cilt altında bulunan ve cilde esnekliğini, gerginliğini kazandıran kollajen ve elastik lifleri yaşa ve başta ultraviyole ışınları olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak kalitesini yitirir. Cilt önce parlaklığını kaybeder, incelir ve soluklaşır. Gerginlik azalırken yerçekimine karşı verdiği savaşı kaybeder ve ciltte sarkmalar meydana gelir. Kullanılan lazer ışığı sayesinde kollajen oluşumu olur ve ciltte düzelme görülür.

Sadece ciltteki suya duyarlı olan Erbium-yag Lazer, ciltte yüzlerce mikrokanal açarak kollajenin bulunduğu tabakada vücudun kendisini onarma ve yara iyileştirme mekanizmalarını tetikleyerek yeni ve kaliteli bir kollajen tabakası oluşturur.

Ciltteki probleme ve hedefe göre belirlenen sayıdaki seanslarda ayıracağınız 15 dakikalık bir işlem süresi ile bu yüksek sonuca ulaşabilirsiniz.

Fraksiyonel Lazer Etkisini Nasıl Sağlar?

Fraksiyonel Lazer 1,3cm2‘lik bir alanda mikron çapında 169 adet lazer ışınını aynı anda atabilen cihazlardır. Lazerin teknik özelliği non-ablatif yani yara oluşturmayan bir lazer olmasıdır. Ciltte sağlam doku içerisinde küçük köprüler bırakarak ve mikroskobik yeni yapılar meydana getirerek cildi gerer, içeriğini düzenler, lekeleri siler veya azaltır. Cilt rengini ve elastikiyetini iyileştirir.

Fraksiyonel Lazer Nasıl Çalışır ?

Fraksiyonel lazer tıpkı bir mozaik deseni gibi ciltte, ince sütunlar halinde sorunlu alanları tarar, bu alanlarda karşılaştığı yıpranmış hücre ve kollajeni yok eder. Yok olan kollajenin yerine yeni kollajen oluşumunu sağlar. İşlem sonrası tazelenen kollajen, cilde parlak, yumuşak ve genç bir görünüm kazandırır. Fraksiyonel lazer cildi mozaik deseni gibi etkiler. Fraksiyonel lazer sonrası, cildin gerginliği artar, gözenekleri sıkılaşır. İnce izler büyük oranda kaybolur. Ciltteki renk ve ton farkları azalır.

Fraksiyonel Lazer Nasıl Fayda Sağlar?

 • Güneş lekeleri ve Melasma denen gebelik lekelerini temizler.
 • Yüzdeki yaşlılık lekelerini giderir.
 • Yüzdeki sivilce izleri giderir.
 • Kahverengi lekeleri giderir.
 • Cildin parlaklığını arttırır.
 • Göz çevresindeki ince kırışıklıkları azaltır.
 • Eldeki kırışıklık ve lekeleri azaltır.
 • Göğüs dekoltesindeki leke ve kırışıklıkları azaltır.

Fraksiyonel Lazerin Avantajları Nelerdir?

 • Sosyal hayata dönüş süresinin kısa olması.

Daha önce kullanılan lazerle cilt yenileme sistemlerinde iyileşme süresi iki ayken bu sistem 3 - 5 gün arasındadır.

 • İşlem sonrası güneşten kaçınma aylarca değil,1 hafta - 10 gün süre ile sınırlıdır.
 • İşlem sonucu bir hafta sonra ortaya çıkar ve gün geçtikçe artarak devam eder.

Fraxel Lazerin Etkili Olduğu Sorunlar Nelerdir?

Cilt Sıkılaştırma ve Yenilemedeki Etkileri Nelerdir?

Cilt kalitesinin arttırılması, yaşa ve kilo vermeye bağlı elastikiyet kaybının giderilmesi işlemlerinde Fraksiyonel lazer yeni kollajen oluşturma mekanizması ile son derece etkili sonuçlar alınmaktadır.

Leke Tedavisindeki Etkileri Nelerdir?

Ciltteki leke birikimlerini temizleyerek, lekeleri giderir. Lazer ışınları, çok minik ışık çizgileri ile kusurlu deriyi tarar, leke ve ince kırışıklıkları düzeltir. İşlem 20 dakika kadar sürer. Ağrısızdır. İşlem sonrası hafif kızarıklık oluşur.

Lekenin oluşum mekanizmalarına bağlı olarak planlama şekli her vaka için özgün bir yol izlemeyi gerektirir. Yaşa ve güneşe bağlı lekeler 1 - 2 seansta hiç iz kalmadan tedavi edilmektedir.

Fraksiyonel Lazerin Sivilce İzi Tedavisindeki Etkileri Nelerdir?

Fraxel lazer sivilce izlerinin tedavisine yepyeni bir boyut kazandırmıştır. Cildin kusurlu alanlarını derinlemesine ama kontrollü bir şekilde lazerleyerek izleri siler veya küçültür.

Yüzeyden gönderilen toplu iğne ucundan küçük lazer ışınları, derinin alt tabakalarına ulaşarak, iz görünümüne yol açan bozuk bağ dokusunu tahrip eder ve beraberinde genç ve sağlıklı doku oluşumunu başlatır.

Cildin kusurlu alanlarını derinlemesine ama kontrollü bir şekilde lazerleyerek yeni kollajen oluşumunu tetikler. Yeniden oluşan kollajen ve örtücü epitel sivilce izinin yerini alır.

Bu yöntemle üç seans sonrası sivilce izlerini büyük oranda azalmak mümkündür.

Yüzeysel izler için Fraxel Refine ve Restore yeterlidir. Derin izler için fraksiyonel karbondioksit lazer kullanılmalıdır.

Fraxel, fraksiyonel lazer uygulamaları için FDA onayına sahiptir.

Fraksiyonel lazer sonrası, cilt daha parlak ve yumuşak görünür. Cildin gerginliği artar, gözenekleri sıkılaşır. İnce izler büyük oranda kaybolur, derin izler yüzeyselleşir. Ciltteki renk ve ton farkları azalır.

Sivilce problemi mutlaka dermatolog tarafından tedavi edilmelidir. Sivilce izleri ve çukurları için en iyi çözüm, fraksiyonel lazerdir. Ortalama 3 - 5 seans süren tedavi ile hem yeni hem de eski sivilce izlerinde başarılıdır.

Fraksiyonel Lazerin Keloid, Ameliyat ve Yanık İzleri Yara İzi Tedavisindeki Etkileri Nelerdir?

Fraxel Lazer yaralanma sonrası oluşan izlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Kontrollü hasarlama ( mozaikleme ) mekanizması sayesinde, yara izi küçültülür, düzleştirilir veya çevre doku ile olan uyumu artırılır. Tıpta izleri tamamen geçirebilecek bir yöntem yoktur. Ancak Fraxel Lazer ile izler yumuşatılabilir, kızarıklıkları düzeltilebilir, olgunlaşmış izleri bile daha iyi hale getirilebilmektedir. Ortalama olarak 4 seansta izler önemli oranda azaltılmaktadır.

Fraksiyonel Lazerin Ben ve Çil Tedavisindeki Etkileri Nelerdir?

Benler dermatolojinin ihtisas alanıdır ve hangi benin alınıp hangisinin alınamayacağına bir dermatoloğun karar vermesi gerekir. İyi huylu et benleri lazer ile alınabilir.

Fraksiyonel Lazerin Çatlak Tedavisindeki Etkileri Nelerdir?

Karın ve diğer vücut bölgelerindeki çatlaklar hem doğuma hem de kilo değişimine bağlı olarak özellikle kadınlarda kozmetik şikayetlere neden olur. Çatlaklar Fraxel Lazer işlemi ile küçültülür ve cildin görünümü önemli oranda düzeltilir. Fraksiyonel lazer ile kırmızı, kahverengi, beyaz, eski ya da yeni tüm çatlakların tedavisinde en iyi sonuçlar alınmaktadır. Alt deride yırtılma ve üst deride incelme sonucu çatlak izleri meydana gelmektedir. Lazerle çatlak tedavisi deri altı cilt yapısını onarma prensibine dayanmaktadır. Cildi soyarak veya alt deriyi ısıtarak etki mekanizmalarını başlatan lazer ışınları, çatlak dokusunu doldurarak, izi küçültür ve cildin kalitesini artırır.

Fraksiyonel Lazerin Kırışıklık ve Leke Tedavilerindeki Etkileri Nelerdir?

Cildimizde yaşlanmaya, gebeliğe ve çevresel faktörlere bağlı olarak yıpranmalar oluşabilir. Kırışıklık, pürüzlenmeler ve lekeler oluşur. Fraxel Lazer, kontrollü bir lazer tekniği ile her türlü cilt lekesinin azalmasını ve yıpranmış dokuların yenilenmesini sağlar. Ortaya çıkan yeni hücreler cildin görünümünü değiştirerek gençleşmesine yardımcı olur. Cildin gerginliği artar, gözenekleri sıkılaşır. İnce izler büyük oranda kaybolur, derin izler yüzeyselleşir. Ciltteki renk ve ton farkları azalır.