PRESSOTERAPİ Selülit ve Ödem

PRESSOTERAPİ Selülit ve Ödem

Lenf nedir?

Lenf; akkan olarak da bilinir, canlılarda dokularda yer alan vücudun sıvı dengesinin korunmasını sağlayan, bakteri ve yabancı hücreleri dokulardan uzaklaştıran, kanal ve kanalcıklardan oluşan özel bir toplardamar dolam ağıyla kan damarlarına dökülen renksiz sıvıdır.

Lenf Drenajı nedir?

Lenf Drenajı sistemi vücutta bağışıklık, savunma ve lenf sıvısının tamamının işlevlerini yerine getiren sistemdir.

Pressoterapi ( lenf drenajı ) uygulaması nasıl etki sağlar?

Lenf Drenajı damarlarındaki basınç kan damarlarındakinden daha düşüktür ve lenf sıvısı kandan daha yavaş akar. Lenf damarlarındaki hücre duvarlarının geçirgenliği kılcal damarların duvarlarından daha fazladır.

Lenf Drenaj damarlar tek yönlüdür sıvının kalbe ilerlemesi geri gelmemesi için kapakçıklar vardır.

Lenf sıvı kalbe giden yol boyunca irili ufaklı 3 mm’ den 3 cm’ye varan lenf bezlerinden geçer.

Lenf drenaj bezleri süngersi yapıdadır ve içinden geçen sıvıyı süzmek gibi görevleri vardır. Lenf bezleri yuvarlak ya da oval, fasulye biçimindedir. Bunlar genellikle belirli yerlerde gruplar halinde bulunur. Her merkeze vücudun belirli bir bölgesinden lenf sıvısı akar.

Uygulanan sağlıklı diyetle yağ hücreleri boşaltılır. Boşaltılan bu yağ hücreleri pasif jimnastikle yapılan kas hareketleri ile sıkılaştırılır. Bu çalışmayla amaçlanan, enerji harcamak değil, kas gerginliğini arttırmaktır. Farklı kas grupları belli bir program doğrultusunda çalıştırılır.

Pressoterapi ( Lenf Drenaj Masajı ) nasıl fayda sağlar?

Aşırı kilo fazlası olan; adet öncesi dönemde vücudunda ödemler oluşan; selülitinden yakınan; kanser hastalığı sonrası kollarında ödemler meydana gelen hanımlar Pressoterapi ( lenf drenaj ) sayesinde tüm bu sorunlarından kurtulabilirler.

Pressoterapi (lenf drenajı) cihazı ile parmak uçlarından yukarı doğru, düzenli aralıklarla basınç uygulanarak, Lenf Drenajı sağlanır. Uygulandığı bölgede cilt kalitesinde düzelme, çevresel olarak incelme, deri ve deri altında sıkılaşma oluşur.

Pressoterapi ( lenf drenajı ), selülit uygulaması dışında çeşitli sebeplerle vücutta biriken ödemin dışarıya atılmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin ve diğer bazı organ sistemlerinin çalışmasını düzenler, özellikle varis giderilmesinde de kullanılır.

Pressoterapi ( lenf drenajı ) nasıl uygulanır?

Kişiye ince çorap giydirilerek ayaklar, bacaklar ve karın sarılır ve Pressoterapi ( lenf drenajı ) cihazı çalıştırılır. Cihaz parmak uçlarından yukarıya doğru, düzenli aralıklarla basınç uygulayarak, Lenf Drenajı’nı sağlar.

Pressoterapi ( Lenfatik Drenaj Masajı ) hangi yöntemlerle uygulanır?

Lenf drenaj makinası ve lenfatik drenaj masajı elle uygulanır.

Pressoterapi ( Lenf Drenaj Masajı ) ile elle yapılan masaj arasında ne gibi farklar vardır?

Elle yapılan masaj derinin önce hafif harekete geçirilmesini sağlar. Yapılan hareketler damarlardaki lenfatik akışı iter. Belirli noktalara parmaklarla bastırıldığında, kullanılan lenfler atılarak yenileri oluşturulur, bu da o bölgedeki kan dolaşımının, hiç bir güç kullanılmadan hızlanmasını sağlar.

Lenf Drenaj Makinası ise, vücutta Lenfatik Sistem adı verilen, hücreleri besleyen beyaz sıvı dolaşımını hızlandırır.

Bu aletin ayrıca kas sistemi üzerinde de olumlu etkisi vardır. Makinanın yaptırdığı tüm hareketler damarlardaki lenfatik akışı iter ve lenfatik sistemin düz kaslara ait kısmına etki yapar. İnsan organizmasını içi su dolu bir küvete benzetirsek, filtrasyonunu atar damar sistemi, boşalma ve emilip dağılmayı da toplardamar sistemi teşkil eder. Lenf Drenaj, kanda dolaşan serbest yağ asitlerinin, kolayca yakılabilecek hale getirilmesini sağlar.

Pressoterapi hangi uygulamalarda destekleyici tedavi olarak kullanılır?

Mezoterapi ve Karboksiterapi sonrasında tedavinin etkinliğini arttırmak için uygulanır.

Pressoterapi uygulamasına gelmeden önce yapılması gerekenler nelerdir?

Pressoterapi uygulamasına gelirken hastaya yanında ince çorap getirmesi söylenir. Pressoterapi uygulaması çorapla yapılmaktadır.

Pressoterapi ( lenf drenajı ) uygulama süresi ne kadardır?

Haftada 2 ya da 3 kez uygulanabilir. Mezoterapi ve Karboksiterapi sonrasında uygulamanın etkinliğini arttırmak için uygulanır. Seanslar yaklaşık 30 dakika sürer.

Pressoterapi ( lenf drenajı ) uygulamasının yan etkileri nelerdir?

Pressoterapi (lenf drenaj) uygulamasının bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.