DAMAR TEDAVİLERİ VE DİĞER TEDAVİLER KIRMIZI YÜZ TEDAVİSİ Rosacea Tedavisi

KIRMIZI YÜZ TEDAVİSİ Rosacea Tedavisi

Rozacea yüzde görülen kronik (süregen) bir hastalıktır.

Yanak, alın, çene, burun ilk tutulan bölgelerdir. Hastalık ilerledikçe vücudun diğer bölgelerinde de lezyonlar görülür.

Sebebi tanımlanmamış olmak ile birlikte psikolojik sorunlar, genetik yatkınlık, hormonal sebepler, enfeksiyonlar neden olabilir. Hastalık kılcal damarda genişleme ve yapısal bozulmalarla ortaya çıkar, zaman zaman alevlenme ve iyileşme dönemi görülür ancak ilerleme süreklidir.

Görülme yaşı genellikle 30-60 yaş arasındadır. Kadınlarda daha sık görülür.

Yüzümüz sosyal hayatımızda önemlidir. Hastalığı yaşayan kişiler sosyal hayatlarının hastalık yüzünden olumsuz etkilendiğini ifade etmektedirler. Kişinin heycanı, kızgınlığı esnasında ruh durumunu ele verir.

Tedavide eskiden beri kullanılan klasik ilaçlar vardır. Damar daraltıcı ilaçlar, antibiyotikler, kremler, geçici rahatlama sağlayan ilaçlar kulllanılır.

Son yıllarda lazer teknolojisindeki gelişmeler gül hastalığı tedavisinde lazerin başarı ile kullanılmasını sağlamıştır. Kılcal damarlar lazer ile yok edilmekte ve yüzde iyileşme sağlanmaktadır.

Lazer 4 haftalık aralıklar ile 2-3 seans uygulanır. Nd-YAG lazerler iyileşme sürelerinin kısa olması nedeni ile tercih edilir.

Lazer tedavisindan sonra dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:

  • Güneş ışınlarından kaçınılmalı, güneş koruyucu kremler kullanılmalı
  • Yoğun egzersizelerden kaçınılmalı
  • Aşırı sıcak banyo ve saunalardan uzak durulmalı
  • Cildin bütünlüğünü bozan, cilt incelten uygulamalar (kese, alkollü-mentollü kremler, peeling uygulamaları, kortizon kullanımı) yapılmamalıdır.